BÜYÜLER

Mısır Büyüleri

Büyüler tarih boyunca tüm kültürlerde kendini gösteren olgulardır. Özellikle ticaret hayatı başladıktan sonra bu amaçla hareket eden gezginler sayesinde kültürden kültüre aktarılması söz konusu olmuştur. Bazı kültürlerin büyülere olan eğilimlerinin fazla oldukları görülmektedir. Mısır, büyü açısından bakıldığında oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. Günümüzde uygulanan birçok büyünün kaynağının Mısır büyüleri olduğu görülmektedir.

Antik Mısır Büyüleri

Yapılan kazı çalışmalarında antik Mısır büyüleri hakkında bilgi veren yeni papirüsler bulunmaktadır. İktidar ve güç elde etmek adına Mısır’da yapılan büyüler Mısır dininin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. İnsanların doğaüstü varlıklara inandıkları ve yaşanan her şeyin bu güçler sayesinde gerçekleştiğine inandıkları bir dönem vardır. Bu insanlar yaşamlarını muska ve tılsımlarla güven altına almaya çalışmışlardır.

İnsanların yaşadığı bir çok rahatsızlığın kökeninde doğaüstü güçlerin etkileri olduğu düşünülürdü ve bu olumsuz güçlerden kurtulması için yapılan bazı ritüeller söz konusuydu. Büyüler sayesinde hem insanların başına kötü işler gelmesi sağlanmakta hem de onları kurtarma çalışmaları yapılmaktaydı.

Büyülerin Kaynağı

Ortadoğu, Mısır, Afrika kökenli büyüler günümüze kadar gelmiştir. Büyülerin başlangıç olarak bu bölgelerden çıktığı ve dünyaya yayıldığı düşünülmektedir. Özellikle Afrika kaynaklı büyüler kitaplara ve filmlere dahi konu olmuştur. Afrika kaynaklı Voodoo büyüleri en kötü kara büyüler arasında yer almaktadır. Güç kaynaklı büyüler ise daha çok Mısır büyüsü uygulamaları arasında yer almaktadır. Büyülerin çıkış noktaları farklı olsa da tüm dünyaya yayılmış olan uygulamalar görülmektedir. Büyüler hakkında günümüze ulaşmış birçok kadim kitap bulunmaktadır. Bu kitaplarda büyüler ve büyülerin yapılışları hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır. Günümüzde uygulanan büyülerin kaynağı genellikle bu kitaplardır. Nesilden nesle aktarılma yoluyla gelen büyüler de bulunmaktadır. Büyülerin yapılış yolları çok çeşitlidir ve büyü yapmak için kullanılan materyallerde farklılıklar göstermektedir. Uygulamalar farklı olsa da tüm büyülerde ruhani varlıkların desteği alınır.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Whatsapp Canlı Destek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu