Dualar

Şükretmenin Önemi Nedir?

Şükretmenin Önemi Nedir?

Şükretmenin Önemi Nedir? birçok kişinin en çok araştırdığı konular arasında yer almaya da devam etmektedir. Şükür konusu genel olarak incelenecek olduğu zaman verilen nimetlere karşı Allah’a teşekkür etme olarak da açıklanabilir. Aslında hayatımıza bakılacak olduğu zaman biz insanoğlunun şükür etmesi için bin bir farklı durum da yer almaktadır.

Şükür etmek için hayatlar, sevilen kişiler ya da aileler ile olan birçok konu adeta bizlere verilen nimetler için şükür edilme konuları olarak da öne çıkmaktadır. Şükür duaları gibi birçok dua yer alırken bir yandan da şükür namazları ile yapılan birçok ibadet aslında hayatımızda sahip olduğumuz birçok konu için sıklık ile uygulanması gerekir. Şükür etmeye devam ettikçe genel nimetler bir yandan daha bereketli olurken bir yandan da daha fazlası ile artış gösterecektir. İnsanların ellerine olan güzelliklerin farkında olması, farkına varmaya devam ettikçe de daha güzel bir hal alır.

Şükür etmek hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olurken bazı kişiler hayatı ile ilgili olarak kibre kapılabilir ve ellerinde olan her ne varsa kendisi elde etmiş gibi davranabilir. Fakat veren Allah’tır ve bizlere ulaşmasına yardımcı olan sadece aracıdır. Eğer bu ikisi arasında olan farkın nasıl bir durum olduğunun farkına varmayı da başarabilirsek sorunsuz bir şekilde her durum gözlenebilir. Şükür etmek en içten gelen duygular ile hayatımızda olumlu etkileri de sunmaktadır.

Şükretme Nedenleri

Şükretmenin nedenleri genel olarak incelenecek olduğu zaman biri birinden farklı olarak öne çıkmaktadır. Fakat genel olarak bunlar için nedenler incelenecek olduğu zaman da;

 1. Sahip olmaya devam ettiğimiz hayatımız
 2. Aile ile sahip olduğumuz çocuklarımız
 3. Çevremizde bizleri seven ve her an değer verilen dostlar
 4. İş, ev, aş
 5. Evler ister kendimize ait olsun ister ise de kira olarak yer alsın. Fark etmeden her anda belalardan korunmak için başları sokabilecek 4 duvar sahibi olmak
 6. Başkalarına her ne olursa olsun muhtaç olmadan yaşantıya devam edebilmek
 7. Hem sevmek hem de sevilme duygularını tam olarak taşımak
 8. Hayata her daim gülen gözler ile bakabilmek
 9. Nefes almak
 10. Özgür olmak
 11. Bize sunulan her türlü nimet gibi aslına bakılacak olduğu zaman biri birinden farklı olarak şükür etme sebepleri de vardır.

Bakara Suresi ve Şükür Etmek

Bakara suresi ve şükür etmek konusu genel olarak incelenecek olduğu zaman birçok ayeti ile şükür etmenin ne kadar önemli olduğu da öne çıkmaktadır. Hangi ayetlerde şükür etmek ile ilgili detaylar geçtiği incelenecek olduğu zaman;

 1. Bakara suresi 52. ayet
 2. Bakara suresi 56. ayet
 3. Bakara suresi 152. ayet
 4. Bakara suresi 185. ayet
 5. Bakara suresi 172. ayet
 6. Bakara suresi 185. ayet
 7. Bakara suresi 243. ayet

Yukarıda yer alan ayetler okunacak olduğu zaman da ne kadar şükür edilmesi gereken konular olduğu da öne çıkmaktadır. Tabi ki sadece bakara suresinde yer alan ayetler ile değil bir yandan da maide suresi gibi sureler ile de şükür etmek ne kadar önemli bir durum olduğu vurgulanmıştır.

Hayatımızın Temeli: Şükür Etmek, Şükretmenin Önemi Nedir?

Şükür etmek ne kadar içten ve samimi bir şekilde yapılırsa aslında Allah o kadar bizlerden hoşnut alacak ve bizlere karşılığını da bu kadar içten bir şekilde vermektedir. Dini görevlerimiz incelenecek olduğu zaman dini kitabımızda yer alan detaylara da  bakılacak olduğu zaman aslında ibadet etmek kadar şükür etmenin önemi de her an vurgulanmıştır.

Fakat bazı kişiler istek ve dilekleri olmadığı zamanlarda bu durumlarda ne yapacaklarını bilemeyebilir  ve istemeden de olsa isyan gibi durumlara girebilirler. Eğer şükür etmek yerine isyan etmek gibi hatalar meydana gelirse de böyle anlarda kişilerin hemen tövbe etmesi gerekir.

Şükür duaları kadar şükür namazları ve sure türleri de vardır. İnsanlar her namaz kılarken, dua ederken ya da yatarken her anlarında içten bir şekilde dua etmeyi ve verilen her türlü nimet için şükür etmeyi bilmelidir. Hem Allah’ı hoşnut etmek hem de daha mutlu olmak için oldukça önemlidir.

Aşk Duası Kaç Günde Tutar yazımızı da okuyabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Whatsapp Canlı Destek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu