Dualar

Sabır Duası Nedir?

Sabır Duası Nedir?

Sabır Duası Nedir? konusunda farklı dualar karşımıza çıkıyor. İnsanlar iki farklı durum için Allah’tan sabır istiyor. Bazı insanlar aşırı öfkelenme ve sinirlenme gibi durumlar için Allah’tan sabır diliyorlar. Ancak bazı insanlar ise içlerinde bulundukları sıkıntılı durumlara göğüs gerebilmek adına Allah’tan sabır istiyorlar. İnsanların hangi durum için Allah’tan sabır istediklerine göre dua etmeleri gerekiyor.

Bu noktada Kur’an – ı Kerim içerisinde yer alan duaları okuyabilecekleri gibi içlerinden geldiği şekilde de dua edebiliyorlar. Özellikle de tesir gücü yüksek olan dualar ile birlikte Allah’tan sabır dilemek isteyen kişiler hangi duaları okuyabileceklerini araştırıyorlar.

Daha sakin ve dingin hale gelmek isteyen kişiler bu yönde dua ederken sıkıntılarını gidermek isteyen kişiler de farklı şekillerde dua ediyorlar. Böylelikle her şeyi olduğu gibi sabrı da Allah’tan diliyorlar. Edecekleri duaları gerçekten kalpten inanarak içten şekilde eden kişiler Allah’ın da izni ile birlikte sabra eriyorlar.

Sabır Duası Ne İçin Okunur?

Sabır duası neden okunur sorusunun yanıtını arayan kişiler özellikle de içinde bulundukları imtihan durumundan başarılı bir şekilde çıkmak adına bu duaları araştırıyorlar. Allah, herkesi farklı şekillerde imtihan ediyor. Bunun sonucunda da imtihandan başarılı olan kişiler sınavı geçerken Allah’a sığınmak yerine isyan eden kişiler ise sınavdan kalıyorlar.

Bu nedenle de insanların başlarına gelen kötü durumlar karşısında sakin kalmaları ve Allah’a sığınmaları gerekiyor. Unutulmaması gerekiyor ki her kötü günün bir sonu bulunuyor. Bu nedenle de insanların bu gibi anlarda özellikle de Allah’tan sabır istemeleri en doğru davranış oluyor.

İnsanların büyük bir çoğunluğu İslam dinine inandıkları zaman yaşadıkları zorlu süreçlerde sıkıntılara karşı sabır duası okuyarak bu sıkıntılı süreçleri çok daha kolay bir biçimde geçirebiliyorlar. Bunun için özellikle de Kur’an içerisine yer alan İnşirah suresinin okunması gerekiyor. Bu sure ardından edilecek dualar ile birlikte insanlar Allah’ın da izni ile birlikte içinde bulundukları sıkıntılı süreçlerden çok daha kolay bir biçime çıkma imkanını elde ediyorlar.

Sakinleşmek İçin Hangi Duanın Okunması Gerekir?

Sakinleşmek için hangi dua konusunda da farklı dualar ve sureler karşımıza çıkıyor. İnsanlar daha sakin kalmak ve sabırlı davranabilmek adına da Allah’a dua edebiliyorlar. Böylelikle de kötü bir söz söylemek ya da kötü bir davranışta bulunmak yerine Allah’a sığınıyorlar.

Bunun için insanların okuyabilecekleri farklı dualar bulunuyor. Bu duaları okuyan ve Allah’a sığınan kişiler, kendilerini çok daha sakin ve sabırlı hissedebiliyorlar. İnsanlar daha sakin kalmak adına tespih de çekebiliyorlar. Ardından içlerinden geldiği şekilde sabır için sonsuz güç ve kudret sahibi olan Allah’tan medet umuyorlar.

Böyle durumlarda insanlar ani gelen öfke krizlerinden de kurtularak çok daha sakin kalmayı başarabiliyorlar. Bu sayede de istenmeyen ve hoş olmayan bir durumun meydana gelmesi Allah’ın da izni ile birlikte en başından ortadan kalkıyor.

Sabır İçin Hangi Tespih Çekilmesi Gerekir?

Sabır için hangi tespih çekilmelidir konusu da hem sıkıntılardan kurtulmak isteyen hem de öfke krizlerinden kurtulmak isteyen pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Bu her iki duruma göre farklı tespihlerin çekilmesi daha tesirli hale geliyor. Eğer insanlar ani gelen sinir karşısında sakinleşmek ve sabırlı davranmak istiyorlar ise;

  • Estağfirullah el azim
  • Ya sabır

Tespihlerini çekmeleri gerekiyor. Böylelikle de ani gelen sinirlere karşı çok daha sakin ve daha dingin hale gelebiliyorlar. Eğer insanlar yaşadıkları süreçlerden etkileniyor ve imtihan sürecinin üstesinden daha kolay bir şekilde gelmek istiyorlarsa da;

  • Ya Hayyu
  • Ya Kayyum

Tespihlerini çekmeleri gerekiyor. Özellikle de tespihlerin çekilmesinin ardından Allah’a dua edilmesi durumunda edilen duaların tesir güçleri çok daha yüksek hale geliyor. Böylelikle de insanlar yaşadıkları süreçler karşısında çok daha sakin ve sabırlı bir hale gelebiliyorlar.

Sakinleşmek İçin Okunan Sure Hangisidir?

Sakinleşmek için sure okumak isteyen kişiler de bu öfke anında Allah’tan sabır dileyebiliyorlar. Özellikle de ya sabır çekmelerinin ardından el açarak Allah’a dua eden kişiler anlık gelen krizlerin etkisinden çok daha kolay bir biçimde çıkma imkanı elde ediyorlar. Eğer bu krizlerden çıkmak adına yeterince vakit bulunuyorsa 2 rekat namaz kılınması ve ardından Allah’a dua edilmesi de daha etkili hale geliyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Whatsapp Canlı Destek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu