Dualar

Sabır Duaları Nelerdir?

Sabır Duaları Nelerdir?

Sabır Duaları Nelerdir? diye düşünen kişiler özellikle de gündelik hayatlarında öfkelerini kontrol etmekte güçlük çeken kişilerdir. Gerçekten de öfkelerini kontrol etmekte güçlük çeken kişilerin öfkelendikleri anlarda hemen sabır duası okumaları gerekiyor.

Çünkü sinirlenmeye başladıkları anlarda sabır duası okuyan kişiler, bu esnada sakinleşme imkanı elde ediyorlar. Aynı zamanda sabırlı olmak isteyen kişilerin bu duayı okumak adına öfkelenmeyi beklemelerine de gerek kalmıyor. Günlük hayatta istedikleri zaman sabır duası okuyarak normalde olduklarından çok daha sakin ve sabırlı olabiliyorlar.

Sabır duası her zaman öfke kontrolü için okunan bir dua olarak karşımıza çıkmıyor. Aynı zamanda bu imtihan dünyası içerisinde insanlar çeşitli zamanlarda çeşitli imtihanlardan geçiyor. Bu süreçler içerisinde de herkes olması gereken kadar sakin kalamayabiliyor. Böyle durumlar ile karşı karşıya kalan kişiler de daha sakin, güçlü ve sabırlı olabilmek adına Allah’a dua edebiliyorlar. Böylelikle de yaşadıkları imtihan süreçlerinden daha kolay şekilde çıkma imkanını elde edebiliyorlar.

Sakinleşmek İçin Hangi Dua Okunur?

Sakinleşmek için dua okumak isteyen kişiler bu noktada hangi duayı okumaları gerektiğini de merak edebiliyorlar. İnsanlar böyle durumlarda özellikle de ya sabır çekmeyi tercih ediyorlar. Özellikle de Allah’ın isimlerinin zikir edilmesi, insanların bu anlar içerisinde çok daha rahat ve sakin hissetmelerini sağlıyor.

Özellikle de Allah’ın isimlerini zikretmenin ardından sabırlı olmak adına dua edilmesi, insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine neden oluyor.

İnsanlar sakinleşmek adına dua etmek istedikleri zaman içlerinden geldiği gibi Allah’a dua ederek daha sabırlı olmak istediklerini belirtebiliyorlar. Aynı zamanda öfke anında okunması tavsiye edilen zikirlerden birisi de Allahümmagfir li-zenbî ve ezhib gayza kalbî ve ecirnî mineşşeytân zikri olarak karşımıza çıkıyor. Bu zikrin özellikle de öfke ve sinir krizleri esnasında okunması, insanların ciddi anlamda kendilerini rahatlatmaları ve daha iyi hissetmelerini de sağlıyor. Böylelikle de insanlar gelen öfke krizleri karşısında kendilerini kontrol altında tutma imkanına sahip olabiliyorlar.

Kısa Sabır Duası Nasıl Okunur?

Hızlı bir şekilde dua okuyarak sinir halinde sakinleşmek isteyen kişiler özellikle de kısa sabır duası arıyorlar. Bu dua ile birlikte daha sakin ve iyi hissetmek isteyen kişiler genellikle az önce belirtmiş olduğum zikri çekiyorlar. Bu zikrin ardından da Allah’a sabır vermesi için dua edilmesi gerekiyor.

Böylelikle de insanlar ne kadar sinirli olsalar bile sabır konusunda Allah’a sığındıkları zaman istenmeyen durumların yaşanmasını da engelleyebiliyorlar.

İnsanlar sabretmek ve olaylar karşısına daha sakin kalabilmek istiyorlar. Bunun için de sabırlı olmak adına çeşitli dualar okunuyor. İnsanlar bunun için Allah’ı zikir edebilecekleri gibi aynı zamanda içlerinden geldiği şekilde Allah’tan sabır da isteyebiliyorlar.

Böylelikle de Allah’tan istemeleri ardından sinir ve öfke anında çok daha sakin kalma imkanı elde edebiliyorlar. Özellikle de sürekli olarak sinirlenen ve öfkesini kontrol edemeyen kişilerin sürekli olarak bu konuda Allah’a dua etmeleri önem taşıyor.

Peygamber Efendimiz Sıkıntılı Zamanlarda Ne Yapardı?, Sabır Duaları Nelerdir?

Sıkıntılı zamanlarda ne yapılmalı konusunda özellikle de Peygamber Efendimizin neler yaptığı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Sıkıntıların üstesinden gelmek adına Allah’a dua eden Hz. Muhammed (sav)’in nasıl bir dua ettiğini pek çok kişi araştırıyor. Böylelikle de bu dua ile birlikte sıkıntılarının gitmesi için Allah’a yalvarıyor.

Pek çok Müslüman Peygamber Efendimizin sabır duası ile birlikte sıkıntılı süreçler için Allah’a dua ediyor. Peygamber efendimiz sıkıntılı süreçlerinde “Ya Hayyu Ya Kayyum! Bi rahmetike esteğisu” duasını ederdi. Bu duayı okuyan kişiler Allah’ın da izni ile sıkıntılarından kurtuluyor.

Sabırlı Olmak İçin Ne Yapılması Gerekir?, Sabır Duaları Nelerdir?

Sabırlı olmak için ne yapılmalı denildiği zaman insanların öncelikli olarak sakin kalmaları gerekiyor. Ancak sakin kalmak herkes için maalesef mümkün olmuyor. Böyle durumlarda yapılabilecek bir uygulama bulunuyor. Önce biraz da olsa dingin hale gelmek ve ardından öfkenin dinmesini sağlamak adına insanların şu adımları yerine getirmeleri gerekiyor;

  • Euzü besmele çekmek
  • Ya sabır çekmek
  • İçinden 10’a kadar saymak
  • Sabır duası okumak
  • Esma-ül Hüsna’yı okumak ya da dinlemek

Bu adımları uygulayan kişiler gündelik hayatlarındaki sinirlerini üzerlerinden atabiliyorlar. Böylelikle de sonuçlarının kötü sonuçlanabileceği durumların yaşanmasına da engel olabiliyorlar.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Whatsapp Canlı Destek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu