Dualar

Evden Çıkarken Okunacak Dua

Evden Çıkarken Okunacak Dua: İslam dini içerisinde birçok şekilde kullanabileceğiniz ve yararını görebileceğiniz dualar bulunmaktadır. Bu alanda en çok merak edilen ve araştırma konusu olanlar ise evden çıkarken okunacak dua ve anlamıdır.

Uzman kişiler tarafından belirli duaların koruyuculuk özellikleri belirtilmiş olsa bile, inanç konusunda bazı püf noktalarının daha fazla önemi vardır. Dua etmenizin amacı ve inanmışlık seviyeniz, duanın ne kadar etkili olması konusunda gerçekten önemlidir. Bu yüzden dua çeşidinden daha çok inancınızın seviyesini sorgulamanız mühimdir.

Evden çıkarken dua okumak ve evi koruma altına almak için belirli duaları aşağıda başlıklarda vereceğiz. Ancak bu duaların kesinlikle evinizi koruyacağını söylemek yanlış olacaktır. Dualar inanç seviyenize göre kullanışlı olmaktadır. Bu yüzden de dualardan çok önemsemeniz gereken şeylerin olduğunu bilmekte fayda vardır.

Evden Çıkarken Okunacak Dua ve Anlamı

Uzman kişilerce önerilen duaların varlığı bilinmektedir. Ancak buna rağmen kesinlikle evden çıkmadan önce okunacak dua konusunda belirli bir dua yoktur. Bu dualar, daha çok kişinin isteğine, dileğine ve inancına bağlı olarak değişmektedir. Çoğunluğun okuduğu dua ise aşağıdaki gibidir:

  • “Lailaheillallahu vahdehu la şerikelehu, lehülmülkü velehulhamd, vehüve ala külli şeyin kadir, Aaibun, Taaibun, Aabiduun, lirabbena haamiduun, sadakallahu va’deh, ve nasara abdehu, ve hezemel ahzabe vahdeh.”

Anlamı ise:

  • Allah’tan başka hak olan ilah yoktur, olamaz. O, tektir ve eşi yoktur, ortağı yoktur. Mülk O’nundur ve Hamd O’nadır. O her şeye gücü yetendir. Biz, tevbe edenler, ibadeti ihya edenler, Rabbimize hamd-u sena ederiz. Allah vadinde durdu, kuluna yardım eyledi. Düşman gruplarına karşı tek başına başarı sağladı.

Bu dua genellikle uzun bir yolculuktan dönerken okunacak dua olarak geçmektedir. Ancak evden çıkarken dua okumak isteyen kişilerin de bu duayı kullandığı belirtilmiştir.

Evden Çıkarken Dua Okumanın Önemi

Evin güvenliğini sağlamak ve içerdeki önemli eşyaları korumak adına evden çıkarken dua okumak, inançlı insanların kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntemle beraber Allah, evi ve içerisinde bulunan eşyaları koruma altına alır. İnançlı kişilerin yorumları, bu yöntemin işe yaradığını ve inançlı olanların kullanması gerektiği konusunda hem fikir olmuş durumdadır. Eğer böyle bir ihtiyaç duyuyorsanız evden çıkarken dua okumak, kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Peygamber Efendimizin Evden Çıkarken Okuduğu Dua Nedir?, Evden Çıkarken Okunacak Dua

Hazreti Muhammed’in evden çıkarken dua okuduğu belirli kaynaklarda geçmektedir. İslam dini içerisinde peygamberin davranışlarını yapmak sünnet yani sevap olarak bilinmektedir. Bu yüzden Hz. Muhammed’in okuduğu dualar, inançlı kişilerin en çok araştırdığı konular arasındadır. Peygamber efendimizin evden çıkarken okuduğu dua şu şekildedir:

  • “Allahümme inni e’uzübike enedille evüdalle, evezille evüzelle evezlime evuzleme evechele evyüchele aleyye.”

Anlamı ise şudur:

  • Ey Allah’ım! Hak yoldan sapmaktan (dalalete düşmekten), saptırılmaktan (dalalete düşürmekten), ayağı kaymaktan ve kaydırılmaktan, zulmetmekten (haksızlık etmekten), zulme (haksızlığa) uğramaktan, cahillik etmekten veya cahillikle karşılaşmaktan (muhataplıktan) sana sığınırım.

Duaların birer zırh olduğunu söyleyen Hz. Muhammed, dua etmenin verdiği huzuru ve güveni başka bir şeyin vermediğini de dile getirmiştir. Bu yüzden de inançlı kişilerin bir şeyi korumak adına dua etmesi, peygamberin buyurduğu bir durum olarak bilinmektedir.

Evden Çıkarken Okuduğum Dua Ne Kadar Etkili?, Evden Çıkarken Okunacak Dua

Dua okumak ve bu duanın etkilerine inanmak, inançlı kişilerin yaptığı bir şeydir. Ancak bu konularda kesin bir durum söz konusu olamaz. Dualar içerisinde inanç önemli bir etkendir. Bu yüzden de inanan kimsenin bir duayı ederken o olaya gerçekten inanması mühimdir. Evden çıkmadan önce okunacak dua için de bu durum geçerlidir. Duanın gerçekten işe yaradığına ve Allah’ın dua ettiğiniz duruma cevap vereceğine inanarak o dua eylemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Whatsapp Canlı Destek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu