BÜYÜLER

Muska Büyüsü

Orijinali “Mushaf” olan fakat kelimenin söylenişinin zamanla bozulması nedeniyle muska denilmeye başlanan muska büyüsü yazılı kağıtlarla yapılan uygulamalardır. Mushaf kelimesinin karşılığı da yazılı kağıt demektir. Halkımız tarafından bilinen ve insanların üzerinde taşıdıkları bir yazılı kağıt olan Cevşen ile muskaları bir tutmamak gerekir. Muskalar daha ziyade büyü uygulamalarında kullanılmaktadır.

Dua ve muskalar birbirinden kesinlikle ayrıdır. Kuran’da yer alan duaların insanlar tarafından okunması yine Kuran’da tavsiye edilmektedir. İnsanlar beklenti ve dileklerini dua yoluyla Allah’tan isterler. Muskalar ise Kuran’da yer bulmaz ve din ulemaları bu uygulamaları kesinlikle reddeder. Dualar ve muskalar arasındaki en belirgin fark ise duaların sözlü muskaların ise yazılı olmasıdır. Birçok büyü gibi muskaların kökeni de Pagan inanışlarına kadar gitmektedir.

Havas İlmi

Havas ilmi batıl inanışların İslam motifleriyle yoğrulması ile oluşan bir ilimdir. Bir çeşit büyü yapma sanatıdır. Havas ilmi kullanılarak yapılan büyülerde Allah’ın esmaları ile ayet ve hadislerin kullanılıyor olması bu uygulamaları kabul edilir kılmaz. Bu tarz uygulamaların Kuran’da yeri yoktur. Bu yolla yapılan muska büyüleri de dinimizin kabul ettiği uygulamalar olarak tanımlanamaz. Havas ilmi İslam ile uyumluymuş gibi yanlış bir kanı edindirilmiştir. Bu ilimde Kuran’da yer alan kaynaklar değiştirilmiş ve büyüye uyumlu hale getirilmiştir.

Muska Şekilleri

Muskalar iki parçadan oluşur. Öncelikle hazırlanan Vefk kağıtları vardır. Bu kağıtlara büyülenecek kişinin adı, annesinin adı ve doğum tarihi yazılır. Kişinin fiziksel ve kişilik özelliklerinin yazıldığı da görülmektedir. Vefk kağıtları hazırlanırken ebced hesabı kullanılır. Bilgilerin kağıda yazılışı cümle ile olmaz. Bilgiler ebced hesabı ile yazılır. Bu şekilde hazırlanan muska büyüsü koruma altına alınır. Vefk kağıdı muhafazat diye tanımlanan üçgen biçimli korumaların içine konur. Bu korumanın su geçirmemesi gerekmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Whatsapp Canlı Destek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu