HAVAS İLMİ

Havas İlmi Ne Demektir?

Havas İlmi Ne Demektir?

Havas İlmi Ne Demektir? sorusu bu ilmin ismini duyan ve anlamını bilmeyen pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bu ilim Allah tarafından yaratılan tüm canlıların ve varlıkların maddi ve manevi özelliklerinin kullanılması ile birlikte sıkıntılar için çözüm üreten bir bilim adıdır.

Ancak bu ilmin kendi başına bir bilim dalı olmadığının da bilinmesi gerekir. Daha genel bir tabir ile bakılacak olunduğu zaman pek çok bilim dalını bünyesinde barındırır. Bu bilim dallarından bazıları ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Matematik
  • Fizik
  • İnsan anatomisi ve genetiği
  • Canlıların anatomisi
  • Astronomi
  • Doğayla ilgili bilimler
  • Kimya

Tüm bu sayılanlar Havas ilmi içerisinde yer alır. Maddi anlamda pek çok bilim dalını bünyesinde barındırırken manevi açıdan da farklı ilim dallarını kapsar. Manevi açıdan Havas ilminin dalları olan bazı ilim dalları ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Esmaül Hüsna ilmi
  • Cifr ilmi
  • EBCED ilmi

Havas İlmi Nedir Diyanet?

Hava ilmi diyanet içerisinde de geçen ve karşımıza çıkan tabirler arasında yer alıyor. Bu ilim diyanete göre İslam ansiklopedisi içerisinde yer alan bir terimdir. Aynı zamanda has ve hassa kelimelerinden türetilmiş olduğu da bilinen detaylar arasında yer alıyor.

Bu ilim diyanet içerisinde de aynı anlamları taşıyor. Genel anlamda bakıldığı zaman hem tabiat hem de nesneler için kullanılan bu kelimeler insanlar için kullanıldığı zamanda seçkin kişi ve sıradan kişi gibi farklı anlamlar taşıyor.

Diyanet olarak inceleme yapıldığı zaman Havas ilmi, farklı bilim dallarını bünyesinde barındırması ile dikkat çekiyor. Farklı uygulamaların yer aldığı bu ilim dalı tek başına bir bilim dalı olarak kabul edilemiyor. Ancak alt dalları ile birlikte düşünüldüğü zaman diyanet içerisinde de bir ilim olarak kabul ediliyor.

Havas İlmi Hangi Peygamber Dönemindedir?

Havas ilmindeki Peygamber de pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu konu hakkında pek çok kişi farklı şekillerde araştırmalarını gerçekleştiriyor. Bu konu hakkında Kur’an – Kerim kitabı içerisinde yer alan ayette bilgiler yer alıyor. İslam dinini kutsal kitabı olan Bakara suresi içerisinde 102. Ayette havas ilminde hangi peygamberin olduğu belirtiliyor.

Kur’an içerisinde yer alan ayete göre havas ilminin kaynağının peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda Harut ve Marut isimlerinde olan 2 melek aracılığı ile peygamberimize de Allah tarafından gönderildiği biliniyor. Kur’an içerisinde yer alan bu ayetin ardından da pek çok kişi havas ilmine daha fazla önem veriyor. Aynı zamanda bu ilmin tüm detaylarını da eksiksiz bir biçimde araştırmaya devam ediyor.

Kitab-ül Havas Kime Aittir?, Havas İlmi Ne Demektir?

Havas ilmi konusunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de Kitab-ül havas kitabının kime ait olduğu konusudur. Aynı zamanda hangi tarihte ve kim tarafından kaleme alındığı gibi detaylar da pek çok kişi tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Tüm bu durumların yanı sıra kitabın yazarı hakkında dile getirilen söylentiler de pek çok kişinin akıllarında soru işaretine yer veriyor. Bu durum karşısında da pek çok insan bu kitap hakkında daha detaylı bir biçimde bilgi sahibi olmak istiyor.

Söz konusu olan kitabın Al Azif Abdül El Hazret isminde olan Şamlı bir bedevi tarafından kaleme alındığı biliniyor. Aynı zamanda kitabın yazıldığı tarihin ise 699 yılı olduğu söyleniyor. Tüm bu durumların yanı sıra kitabın yazılışının ardından yazarın başına gelenler de insanların oldukça şaşırmalarına neden oluyor. Al Azif Abdül El Hazret isimli Şamlı bedevinin bu kitabı yazmasının ardından vahşi bir biçimde parçalanarak ayrılan cesedi bulunuyor.

Kimlere Havas Denir?, Havas İlmi Ne Demektir?

Kimlere havas denir sorusu da havas ilmini merak eden ve araştıran kişiler tarafından ilgi duyulan konular arasında yer alıyor. Eski zamanlara bakıldığı zaman farklı firmaları bünyelerinde barındıran bir eğlence ve yazılım şirketi içerisinde yer alan kişilere havas deniliyordu.

Özellikle de bu ilmin son derecede geniş kapsamlı ve dikkat çekici olması nedeni ile insanlar tarafından kullanılıyordu. İnsanlar eski zamanlarda bu yazılım şirketi içerisinde meslekleri ile anılmak yerine öncesinde kendilerine havas denilmesini tercih ediyordu. Bu durum insanlara daha havalı geliyordu.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Whatsapp Canlı Destek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu